KnaufKnauf

دیوارهای پوششی دانلود فایل ها

 

شرح ساختار

دیوارهای پوششی کناف، دیوارهای ساخته شده با صفحات روکشدار گچی (از نوع ساده یا مقاوم به رطوبت یا مقاوم به حریق) را شامل می گردند که با هدف رفع ناترازی دیوار زمینه یا بهسازی عملکرد تأسیساتی، صوتی و حرارتی دیوار (همزمان با حفظ دیوار زمینه) بر روی دیوارهای بنایی و سنتی موجود ساخته می شوند. این دیوارها در طرح های ساده و تزئینی (شامل سطوح صاف و قوس دار) و بصورت یکپارچه و بدون درز اجرا می گردند.


ساختار این دیوارها، از نصب بی واسطه (چسباندن با چسب مخصوص پرلفیکس) یا با واسطه (اتصال به پروفیل های متصل به دیوار زمینه) صفحات روکشدار گچی به دیوار بنایی و سنتی موجود تشکیل شده است.


در مرحله بعد از نصب صفحات روکشدار گچی، درزهای بین این صفحات، به منظور پرهیز از ایجاد ترک های طولی، ابتدا با نوار درزگیر تقویت شده و در مرحله بعد، به همراه محل پیچ ها، با استفاده از بتونه مخصوص بتونه کاری می گردند. برای سطوحی که رنگ آمیزی می گردند، استفاده از یک لایه ماستیک مخصوص شرکت کناف ( 1تا 2 میلیمتر)، به منظور دستیابی به سطحی یکنواخت و عاری از سایه روشن، مرحله پایانی اجرای دیوارهای پوشش را تشکیل می دهد.


مزایا

مزایا از منظر اقتصادی :

 • سرعت اجرایی بالا از ویژگی های دیوارهای پوششی کناف بوده که عامل موثری در به حداقل رسانیدن هزینه های طولانی شدن کار می گردد.
 • با توجه به استاندارد بودن ساختار دیوارهای پوششی کناف عملیات اجرای این دیوارها با کمترین میزان دور ریز مصالح صورت می پذیرد.

مزایا از منظر طراحی :

 • امکان امکان دستیابی به شاخص های ایجاد کننده آسایش در فضای مورد نظر، از ویژگی های قابل توجه برای طراحان و مهندسان است که با بکارگیری ساختارهای استاندارد و آزمایش شده امکان کنترل کمیت هایی از قبیل انرژی ،صوت و مقاومت در برابر حریق را در ساختمان فراهم می نماید.
 • فضای خالی ایجاد شده بین صفحات روکشدار گچی و دیوار زمینه، امکان استفاده از مواد عایقی متنوع شامل عایق های حرارتی و صوتی را فراهم نموده و همچنین مسیر لازم به منظور عبور سیم ،کابل و لوله های تأسیساتی را ایجاد می نمایند.

مزایای از منظر اجرایی :

 • امکان بهسازی مشخصات فیزیکی و رفع ناترازی های دیوارهای باربر.

کاربری

دیوارهای پوششی بر حسب شرایط دیوار زمینه و کاربری مورد انتظار ، دسته بندی می گردند :

 • دیوار پوششی بدون سازه (با چسب پرلفیکس) برای پوشش دیوار زمینه با ناترازی کمتر از 20 میلیمتر
 • دیوار پوششی بدون سازه (با نوار پنل) برای پوشش دیوار زمینه با ناترازی بیشتر از 20 میلیمتر
 • دیوار پوششی با سازه متصل به دیوار زمینه مناسب برای رفع ناترازی دیوار زمینه و ایجاد فضاهای تأسیساتی
 • دیوار پوششی با سازه مستقل از دیوار زمینه برای شرایطی که به هر دلیل امکان نصب سازه بر روی دیوار زمینه وجود نداشته باشد.

از میان دسته بندی های صورت گرفته برای دیوارهای پوششی، تنها تعدادی از ساختارهای پوششی با سازه مستقل از دیوار هستند که داری ضوابط کد حریق بوده و سایر ساختارهای برشمرده برای دیوارهای پوششی فاقد کد حریق می باشند. اطلاعات بیشتر در این خصوص در کتابچه های فنی شرکت کناف ایران و بروشور :دیوارهای پوششی کناف ایران" در دسترس می باشند.


برای اطلاعات بیشتر در خصوص ساختار هر گروه از دیوارهای فوق به بروشور "دیوارهای پوششی کناف ایران" مراجعه نمایید.


روش نصب

برای آشنایی کلی با شیوه نصب و اجرای دیوارهای پوششی کناف ، مراحل مختلف ساخت این دیوارها در فایل های " شیوه اجرای دیوارهای پوششی" بصورت تصویری نشان داده شده اند.


آنالیز مصالح بکار گرفته شده در ساخت انواع دیوارهای پوششی به همراه اطلاعات فنی تکمیلی از قبیل وزن ، شاخص های صوتی و حرارتی هر نوع دیوار، در فایل "آنالیز مصالح دیوارهای پوششی" ارائه شده اند.


نقشه های اجرایی

برای آشنایی بیشتر طراحان و مهندسان، نقشه های مربوط به جزئیات اجرایی دیوارهای پوششی کناف، در فایل dwg "نقشه ها اجرایی دیوارهای پوششی" در دسترس می باشند.ملاحظات مهم

ساختارهای دارای کد حریق دارای ضوابط و جزئیات ویژه هستند. برای استفاده از این نوع ساختارها هماهنگی با بخش پشتیبانی فنی شرکت کناف ایران قویاً توصیه می گردد.


دیوارهای پوششی ساخته شده با صفحات روکشدار گچی ساخت شرکت کناف ایران قابلیت اجرای رنگ، کاغذ دیواری، کاشی و سایر پوشش ها را دارا می باشند. برخی ملاحظات در این خصوص عبارتند از :

 • استفاده از رنگ و پوشش های قلیایی (نظیر رنگ های آهکی و سیلیکاتی) بر روی صفحات گچی مجاز نمی باشد.
 • برای نصب کاغذ دیواری باید از چسب مخصوص استفاده نمود. برای کسب اطلاعات بیشتر با دایره پشتیبانی شرکت کناف ایران تماس حاصل فرمایید.
 • برای اعمال پوشش های بافت دار (کنیتکس، رولکس، رومالین و غیره)،اجرای کاغذ دیواری و یا رنگ آمیزی با رنگ روغنی، علاوه بر لایه ماستیک، اعمال لایه پرایمر مخصوص (پرایمر تیفن گروند) بسیار قابل توصیه می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با دایره پشتیبانی شرکت کناف ایران تماس حاصل شود.
 • برای اعمال رنگ های پلاستیک، اعمال لایه ماستیک ضروری ولی اعمال پرایمر ضرورتی ندارد.
 • برای نصب کاشی و سنگ (با وزن حداکثر 40 کیلوگرم بر مترمربع) از چسب مخصوص کاشی ساخت شرکت کناف و همچنین پرایمر مخصوص باید استفاده شود.

ظرفیت باربری دیوارهای کناف منطبق با استاندارد DIN18183 و DIN 4103 می باشد. ضوابط بارگذاری بر روی انواع دیوارهای پوششی تابع ملاحظاتی است که لازم است در مرحله انتخاب ساختار در نظر گرفته شوند. لازم است مشورت های لازم در این خصوص با کارشناسان متخصص صورت گرفته شود اما بطور کلی می توان در خصوص ضوابط بارگذاری بر روی دیوارهای پوششی به موارد زیر اشاره نمود :


 • در دیوارهای پوششی بدون سازه و دیوار پوششی با سازه متصل به دیوار، بارهای سبک (مانند قاب عکس) را می توان مستقیما بر روی صفحات گچی نصب نمود. برای بارهای سنگین لازم است توسط عامل اتصال مناسب بار مورد نظر به دیوار زمینه متصل گردد.
 • ضوابط بارگذاری برای دیوارهای پوششی با سازه مستقل از دیوار زمینه مشابه ضوابط اشاره شده برای دیوارهای جداکننده تک لایه می باشد.

ساختار دیوار پوششی بدون سازه تنها برای پوشش دیوار های زمینه، با سطح صاف و هموار قابل استفاده می باشند.

پوشش کاری دور ستون های گرد بتنی با استفاده از ساختار دیوارهای پوششی با سازه متصل به دیوار امکان پذیر می باشد.

دیوارهای پوششی با سازه مستقل از دیوار زمینه در انواع W625, W626, W628, W629, W630 وجود دارد.

 

دانلود