KnaufKnauf

سقف های کاذب ثابت دانلود فایل ها

 

شرح ساختار

سقف های ثابت کناف سقف های ساده و تزئینی(صاف و قوس دار) و بدون درزی را شامل می شوند که ساختار آنها از یک شبکه زیرسازی فلزی ساخته شده با پروفیل های مخصوص و صفحات روکشدار گچی (ساده،، مقاوم به رطوبت و مقاوم به حریق) که توسط پیچ های مخصوص به شبکه زیرسازی متصل می گردند، تشکیل شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شبکه زیرسازی سقف های ثابت به بخش محصولات عمومی -> مقاطع فولادی مراجعه نمایید.


در مرحله بعد، درزهای بین صفحات گچی به منظور پرهیز از ایجاد ترک های طولی، ابتدا با نوار درزگیر تقویت شده و در مرحله بعد، به همراه محل پیچ ها، با استفاده از بتونه مخصوص، بتونه کاری می گردند. برای سطوحی که رنگ آمیزی قرار می گیرند، استفاده از یک لایه ماستیک مخصوص شرکت کناف ( 1تا 2 میلیمتر)، به منظور دستیابی به سطحی یکنواخت و عاری از سایه روشن، مرحله پایانی اجرای سقف های ثابت خواهد بود.


سقف های ثابت کناف با بهره گیری از ساختاری مطابق با استانداردردهای معتبر بین المللی، جایگزین بسیار مناسبی برای سقف های غیراستاندارد ساخته شده با رابیتس و گچ می باشند.


همچنین، امکان استفاده از فضای خالی پشت سقف کاذب فضای مناسب برای عایق گذاری و دسترسی به تأسیسات سقفی را فراهم می نماید.


مزایا

مزایا از منظر ایمنی :

 • سقف های ثابت کناف در زلزله ، به خوبی در برابر شتاب ناشی از زلزله از خود پایداری نشان می دهند که این موضوع به سبکی وزن این سقف ها و بهره گیری از اتصالات و مهارهای استاندارد مرتبط می باشد.

مزایا از منظر اقتصادی:

 • سرعت اجرایی بالا از ویژگی های سقف های ثابت کناف بوده که عامل موثری در به حداقل رسانیدن هزینه های طولانی شدن کار می گردد.
 • با توجه به استاندارد بودن ساختار دیوارهای پوششی کناف عملیات اجرای این دیوارها با کمترین میزان دور ریز مصالح صورت می پذیرد.
 • سبکی و حجم کم مصالح بکار گرفته شده در ساختار سقف های ثابت کناف سبب کاهش هزینه های حمل مصالح از محل تأمین تا کارگاه پروژه می گردد.

مزایا از منظر طراحی

 • سقف های ثابت کناف امکان اجرا و پیاده سازی طرح های قوس دار و دوکوراتیو را دارند.
 • امکان امکان دستیابی به شاخص های ایجاد کننده آسایش در فضای مورد نظر، از ویژگی های قابل توجه برای طراحان و مهندسان است که با بکارگیری ساختارهای استاندارد و آزمایش شده امکان کنترل کمیت هایی از قبیل انرژی ،صوت و مقاومت در برابر حریق را در ساختمان فراهم می نماید.
 • فضای خالی ایجاد شده در حد فاصل صفحات روکشدار گچی و سقف اصلی، امکان استفاده از مواد عایقی متنوع شامل عایق های حرارتی و صوتی را فراهم نموده و همچنین مسیر لازم به منظور عبور سیم ،کابل و لوله های تأسیساتی را ایجاد می نمایند.

مزایا از منظر اجرایی

 • استفاده از سقف های ثابت کناف سبب کاهش اکیپ های اجرایی لازم به منظور ساخت سقف شده و لذا پروژه در این مرحله تنها با یک پیمانکار به انتها می رسد.
 • سبکی و حجم کم مصالح بکار گرفته شده در ساختار سقف ثابت کناف سبب تسهیل جابجایی مصالح در محل کارگاه می باشد. همچنین فضای مورد نیاز برای دپوی مصالح در کارگاه نیز به نسبت سایر مصالح کمتر می باشد.
 • در سقف های کاذب کناف آویزگیری جزء خود ساختار بوده و پس از اتمام کارهای سازه ای و تأسیساتی به راحتی قابل اجرا می باشد.

کاربری

سقف های کناف بر حسب تعداد ردیف های پروفیل در شبکه فلزی، به سه دسته کلی تقسیم بندی می گردند:

 • سقف های با سازه گذاری دوطرفه :
  در این نوع سقف، پروفیل های شبکه زیرسازی بصورت ردیف های عمود بر هم قرار می گیرند. این شبکه پروفیل از یک سمت با استفاده از آویز مناسب به سقف اصلی متصل شده و از سمت دیگر صفحات روکشدار گچی (یک یا دولایه) بر روی آن نصب می شود. این نوع سقف بیشترین کاربرد را در میان انواع سقف های کناف دارا بوده و در طرح های متنوعی قابل استفاده می باشد. برای آشنایی بیشتر فایل "شمای سقف با سازه دوطرفه" مراجعه نمایید.
 • سقف های با سازه گذاری یک طرفه :
  در این نوع سقف، تنها از یک ردیف پروفیل استفاده می شود. این شبکه پروفیل از یک سمت با استفاده از آویز مناسب به سقف اصلی متصل شده و از سمت دیگر صفحات روکشدار گچی (یک یا دولایه) بر روی آن نصب می شود. از این نوع سقف برای فضاهایی که سطح سقف در آنها کمتر از 50 مترمربع بوده و دهانه سقف کمتر از 4 متر باشد می توان استفاده نمود. ارتفاع آویزگیر نیز می بایست کمتر از 50 سانتی متر باشد. از این نوع سقف تنهاه برای سقف های ساده فاقد شکست می توان استفاده نمود. رای آشنایی بیشتر فایل "شمای سقف با سازه دوطرفه" مراجعه نمایید.
 • سقف های خودایستا :
  از سقف های خودایستا کناف زمانی که امکان آویزگیری وجود نداشته باشد می توان استفاده نمود. نوع مصالح بکار گرفته شده در این نوع سقف ها مشابه مصالح دیوارهای جداکننده کناف می باشد. جزئیات اجرایی این نوع سقف در حالت بدون کد حریق و با کد حریق کاملاٌ متفاوت می باشد ولی به هر حال، حداکثر دهانه سقف 4 متر و حداکثر فاصله سازه ها بکار گرفته شده 60 سانتی متر می باشد.
 • سقف های تزئینی :
  سقف های تزئینی طیف متنوعی از سقف ها شامل انواع باکس (باکس گوشه، وسط) تک پله و چند پله همراه با نور مخفی یا بدون آن، طرح حاشیه با خط سایه، انواع کنسول، ریل پرده و سقف های قوس دار و آرک و سایر طرح های دکوراتیو را شامل می گردند. برای مشاهده برخی طرح های پیشنهادی شرکت کناف ایران به بروشور مراجعه نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ساختار هر گروه از دیوارهای فوق با ما تماس بگیرید .


روش نصب

برای آشنایی کلی با شیوه نصب و اجرای سقف های کاذب کناف ، مراحل مختلف ساخت این سقف ها در فایل های " شیوه اجرای سقف های کناف" بصورت تصویری نشان داده شده اند.


آنالیز مصالح بکار گرفته شده در ساخت انواع سقف های کناف به همراه اطلاعات فنی تکمیلی از قبیل وزن ، شاخص های صوتی و حرارتی هر نوع دیوار، در فایل "آنالیز مصالح سقف های کناف" ارائه شده اند.


نقشه های اجرایی

برای آشنایی بیشتر طراحان و مهندسان، نقشه های مربوط به جزئیات اجرایی سقف های کناف، در فایل dwg "نقشه ها اجرایی سقف های کناف" در دسترس می باشند.


ملاحظات مهم

بطور کلی حداکثر بار مجاز وارده بر اثر عایق گذاری پنج کیلوگرم بر مترمربع می باشد. در خصوص بارهای نقطه ای، بارهای حداکثر 5 کیلوگرم را می توان بطور مستقیم به صفحات گچی متصل نمود. در این حالت مرکز ثقل دو بار نقطه ای مجاور باید از 100 سانتی متر بیشتر باشد.


بتحت هیچ شرایطی نباید عناصر تأسیساتی موجود در فضای پشت سقف کاذب به ساختار سقف کاذب متصل شوند. این عناصر باید با آویزهای مستقل به سقف اصلی متصل شوند.


بطور کلی نصب بار بر روی سقف های کناف مطابق با ملاحظات مندرج در کتابچه های فنی شرکت کناف ایران امکان پذیر می باشد . برای کسب اطلاعات کلی در این خصوص به بروشور "نصب بار بر روی ساختارهای کناف" مراجعه نمایید.


پانل های با ضخامت 9.5 میلیمتر و کمتر تنها برای ساختارهای تزئینی قابل استفاده می باشند. برای بررسی امکان استفاده از این پانل ها با بخش پشتیبانی فنی شرکت کناف ایران و کارشناسان این بخش تماس حاصل فرمایید.


موارد زیر بر روی سقف های ثابت کناف قابل اجرا بوده و برای هر یک جزئیات اجرایی مشخص و استانداردی موجود می باشد.


 • دریچه های بازدید. برای کسب اطلاعات بیشتر به بروشور "دریچه های بازدید کناف" مراجعه نمایید.
 • خروجی تهویه هوا
 • روشنایی توکار
 • ابزار گچی ( تر و پیش ساخته)

عملیات ترمیم تخریب های ناشی از ضربات نامتعارف بر روی سقف های ثابت کناف به آسانی صورت می پذیرد. برای آسیب دیدگی های کوچک از وصله مخصوص و بتونه کاری استفاده می شود.


زیبایی و یکنواختی سطح نهایی سقف های ثابت کناف ،مستلزم اعمال لایه ماستیک ساخت شرکت کناف ایران در مرحله پیش از عملیات رنگ آمیزیمی باشد. این لایه پس از اتمام بتونه کاری، بر روی کل سطج اعمال شده و در نهایت از ایجاد سایه روشن در سطح نهایی رنگ شده جلوگیری به عمل می آورد.

دانلود