KnaufKnauf

‎عايق صوتي و آكوستيك كردن ديوار بين واحدها

یکی از مشکلات دنیای ماشینی، زندگی در آپارتمان‌های کوچک و بزرگ با واحدهای چسبیده به هم است که به ‌نوعی، حریم خصوصی‌مان را نقض می‌کنند. نقض از آن جهت که مصالح به ‌کار رفته و نوع سازه‌های امروزی، به ‌گونه‌ای هستند که به ‌راحتی صدای همسایه‌های خود را در

واحدهای مجاور می‌شنویم و به‌طور حتم، مدام نگران شنیده شدن سر و صدای خانه خود در منزل همسایه‌ها هستیم.

متاسفانه این روزها خیلی از افرادی که اقدام به ساخت آپارتمان‌های بزرگ و کوچک می‌کنند، فقط به دنبال کسب سود و منفعت بیشتر هستند. به ‌همین دلیل از حجم کمتری از مصالح و گاهی هم از انواعی با کیفیت پایین‌تر استفاده می‌کنند. به‌طور حتم، تفاوت قیمت چشمگیری بین یک دیوار یک آجره و یک دیوار نیم‌آجره وجود دارد و احتمال دارد سازنده قصد سکونت در آپارتمانی که در حال ساخت آن است را نداشته‌باشد، از مصالح کمتری برای کسب سود بیشتر استفاده کند. نتیجه هم این می‌شود که ما صدای عطسه همسایه خود را هم می‌شنویم!»

کاهش منابع سرو صدای در خانه باعث خواب راحت تر در شب و آرامش در طول روز می شود . اگر نمی توانید کل خانه را از صداهای مزاحم دور کنید ، باید این سرمایه گذاری را برای آرامش و سلامت خود کنید که از عایق سازی اتاق خوابتان استفاده کنید، به این طریق حداقل شما زمان محدودی از روز را دور از آلودگی های صوتی به سر می برید .

مصالح آکوستیکی، مصالحی هستند که به منظور مقابله و تعدیل سر و صدای مزاحم در ساختمان به کار می روند. برای رسیدن به شرایط انعکاس نزدیک به صفر در دیوارها، آنها را با بلوک های مخصوص آکوستیک (عایق های صوتی آکوستیک) می پوشانند. اینگونه پوشش ها سبب می شوند، که کیفیت صدا در تمام نقاط محیط تقریبا یکسان و نزدیک به صدای اصلی باشد. اگر چنین طرحی برای اتاق خود دارید و تمایل به صرف هزینه زیاد ندارید، می توانید از کارتن های تخم مرغ استفاده کنید . پاسخ فرکانسی و رفتار آنها تقریبآ شبیه به بلوک های آکوستیک است.

بهترین راه برای برای رهایی از آلودگی صوتی استفاده از عایق هایی در دیوارها و سقف و کف است که در مرحله ساخت بنا از آن استفاده می شود. امروزه انواع عایق های صوتی در بازار مصالح ساختمانی دیده می شود که می توان از آنها درون دیوارها و در کف واحدها استفاده کرد. ممکن است چیدانه در آینده شما را با نمونه هایی از مصالح آکوستیکی و مزایای عایق های صوتی آشنا خواهد کرد. همانطور که در مطالب گذشته با انواع عایق های حرارتی آشنا شدید.

چگونه در ساختمان صداهای مزاحم واحد های مجاور را به حداقل برسانیم ؟

صدای مزاحم علاوه بر سلب آسایش، می تواند تبعات زیادی برای انسان داشته باشد. آستانه درد گوش انسان بین 120 تا 130 Db ميباشد، اما از نظر پزشکی ، آسيب به اعصاب شنوايي از 85 Db شروع می شود.

براي خواب راحت حداكثر صدای مجاز 30 تا 35 Db است.

و نهایت صداي خارج محل مسكوني 60 تا 65 Db است.

حداكثر حد مجاز قرار گرفتن در معرض سر و صدا ، 85 Db و 8 ساعت در روز ميباشد.

ایجاد صوت حاصل حرکت و یا ارتعاش اجسام می باشد . همچنین صدا جهت انتشار ، به محیط مادی نیاز دارد.

برای درک شدت صوت نیز همچون تمامی کمیت های فیزیکی باید از واحدی استفاده کرد . این واحد دسی بل نام دارد. برای درک بهتر از شدت صوت و درک دسیبل به جدول زیر مراجعه نمایید.

صوت برای انتقال نیاز به محیط مادی دارد . مکانیزم حرکت صوت در مواد مختلف با توجه به تراکم مولکولی آنها متفاوت است ، به طوری که سرعت صوت در جامدات بیش از سرعت آن در مایعات می باشد و سرعت انتقال صوت در گاز ها از همه کمتر می باشد.

برای از بین بردن صوت به طور کلی باید محیطی ایزوله ایجاد کرد که دو محیط به طور کامل از هم تفکیک شوند ، که این کار را فقط در محیط آزمایشگاهی می توان انجام داد.اما در منزل می توان از مفاهیم آن استفاده نمود( به طوری که همانند شیشه های دو جداره ، فضای نسبتا ایزوله ای ایجاد کنیم تا تبادل صوت ما بین دو سطح به حد اقل برسد ) همچنین یکی دیگر از راه های کم کردن شدت امواج صوتی ، میرا کردن آن می باشد ، به طوری که در این روش امواج صوتی با برخود به اجسام متخلخل تغییر جهت داده یا انرژیشان کاهش قابل توجهی میابد ، همانند سطوح آکوستیک دیواره آمفی تئاتر ها و سینما ها.همچنین صوت ، در محیط های یکنواخت ( با یک نوع جنس ) ، نسبت به محیط های چند جنسی راحت تر انتقال می یابد و تغییر جنس همواره مقداری از انرژی صوت را تغییر میدهد.

ضریب جذب صدا چیست ؟ این ضریب عددی است بین ( صفر و یک ) که بیان کننده میزان جذب صوت توسط ماده مورد نظر است . هرچه این عدد بزرگ تر باشد ماده مورد نظر در میرا کردن صوت موثر تر است و هرچه عدد به صفر نزدیک تر باشد انتقال صدا بیش تر می باشد.

حال با دانستن مکانیزم انتقال صوت ، چگونه می توانیم برای ساختمان ، از مدلی استفاده کنیم که حداکثر کارایی را در کنار زیبایی اجاد کند ؟

یکی از بهترین شیوه های میرا کردن صداهای مزاحم واحدهای مجاور، استفاده ترکیبی از عایق پشم سنگ و دیوار کناف، می باشد ( این عایق( پشم سنگ ) ، عملکردی دو منظوره داشته و در بهسازی حرارتی نیز کاربرد دارد ) ، همچنین لازم است با ایجاد فاصله ای (هرچند کم) اتصال محیط های مادی جامد را از یکدیگر محدود نماییم.در روش استفاده از عایق پشم سنگ و دیوار کناف ، تغییرات مصالح در مسیر عبور صوت نیز بستری ایجاد میکند تا تاثیر این سیستم بیشتر گردد.

در این روش ، با استفاده از ساخت و ساز خشک ( کناف ) ، دیواری پوششی به فاصله 5-7 سانتی متر به موازات دیوار اجرا شده که فضای حائلی بین دیوار مورد نظر ایجاد شده که در آن پشم سنگ با دانسیته مناسب ،جای گذاری می شود.

از معایب پشم سنگ میتوان به دشواری نصب و جرا نام برد.

در صورت استفاده از این نوع عایق ، پشم سنگ با داسیته بالا از عملکرد مناسب تری برخوردار می باشد.

گاهی مزاحمت صدای همسایه ها به نحوی است که صدای راه رفتن همسایه بالایی ( یا بازی بچه ها ) در طبقه پایین به راحتی احساس می شود و نیاز است صدا ها ی عبوری از سقف نیز به حداقل برسد ، در این صورت پیشنهاد میکنیم از سقف کاذب کناف به همراه یک لایه پشم سنگ

برای این منظور استفاده کنیم.

 

آرامش یک حق است